REISKOFFER VAN DRS. P.

De campus van de Erasmus Universiteit Rotterdam herbergt een schat aan architectuur, kunst en andere objecten met een mooi verhaal. Kom eens bij ons kijken! Deze week: de reiskoffer van Drs. P.

Dat een academische graad je veel brengt, zullen veel alumni van de universiteit beamen. Maar dat je er ook je artiestennaam van kan maken, bewijst EUR-alumnus Heinz Polzer (1919-2015), aka Drs. P.

Polzer studeerde van 1939 tot 1950 aan de Nederlandse Economische Hogeschool, één van de voorlopers van de Erasmus Universiteit. Dat hij als half Zwitser, opgegroeid in Utrecht en Velp, koos voor Rotterdam was niet zomaar ‘Ik voelde me aangetrokken tot Rotterdam als woonplaats … Ik vond die havenstad bijna magisch, boeiend en intrigerend. Een plek waar de hele wereld rondliep…’ vertelde hij later.

Polzer maakte het bombardement mee en hielp met het blussen aan de brandgrens bij de Witte de Withstraat. Tijdens de bezetting publiceerde hij een spotverhaal over Hitler en Mussolini en werd prompt veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. In de Scheveningse gevangenis schreef hij zijn eerste liedteksten. Het was het begin van een lange carrière.

Een weerslag van die carrière is te vinden in de bibliotheek van drs. P, die het Rotterdams Leeskabinet (onderdeel van de universiteitsbibliotheek van de Erasmus Universiteit) in 2017 verwierf. De conservatoren noemen het een echte ‘werkbibliotheek’. Je vindt er boeken die Polzer bewonderde, je vindt er alle publicaties van eigen hand -met telkens een opdracht erin voor zijn vrouw- en je vindt er talloze notities, briefjes en correspondentie met andere denkers en schrijvers.

Het mooiste onderdeel van de collectie vormt Polzers reiskoffer, voorzien van zijn naam- en adreslabel en van diverse etiketten. Het getuigt van zijn enorme reislust en zijn internationale netwerk.

Plaats een reactie